Silicon Labs 530FC311M040DGR
530FC311M040DGR picture photo
Mfg. Part Number
530FC311M040DGR
Brief Description
OSCILLATOR XO 311.04MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
530FC311M040DGR.pdf
Availability of 530FC311M040DGR
QUANTITY
530FC311M040DGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 530FC311M040DGR
Internal Part NumberEIS-530FC311M040DGR
TypeXO (Standard)
Frequency311.04MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±7ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)98mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)75mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)530FC311M040DGR
Related Links530FC31, 530FC311M040DGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
530FC311M040DGR Details Description
Related parts for 530FC311M040DGR
CABLE TIE INLINE 124# YLW 14.1" datasheet.pdf
IC OPAMP 210MHZ R-TO-R SOT23-8 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro AB 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR DS90CR485, 486 datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf