Aavid Thermalloy 531002B00000G
531002B00000G picture photo
Mfg. Part Number
531002B00000G
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK TO-220 BLACK 1"
Datasheet Download
531002B00000G.pdf
Availability of 531002B00000G
QUANTITY
531002B00000G Order Process
Ship out your order
Specifications of 531002B00000G
Internal Part NumberEIS-531002B00000G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHow to Select a Heat Sink
Standard Package1,000
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-220, TO-202
Attachment MethodBolt On
ShapeRectangular, Fins
Length1.000" (25.40mm)
Width1.375" (34.93mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise3W @ 40°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4°C/W @ 400 LFM
Thermal Resistance @ Natural13.4°C/W
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)531002B00000G
Related Links531002, 531002B00000G Datasheet, Aavid Thermalloy Distributor
531002B00000G Details Description
Related parts for 531002B00000G
DIODE MODULE 800V 250A MAGNAPAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 40A DO203AB datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 2-4 LINE 16SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.875" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MIL 18 SIZE GASKET datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CLOTH GENERAL PURPOSE 50 PIECES datasheet.pdf
FLEX HOT-MELT ADHESIVE .37" DIA datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf