Aavid Thermalloy 531102B00000G
531102B00000G picture photo
Mfg. Part Number
531102B00000G
Brief Description
HEATSINK TO-220 H=1.5" BLK
Datasheet Download
531102B00000G.pdf
Availability of 531102B00000G
QUANTITY
531102B00000G Order Process
Ship out your order
Specifications of 531102B00000G
Internal Part NumberEIS-531102B00000G
Standard Package200
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-220, TO-202
Attachment MethodBolt On
ShapeRectangular, Fins
Length1.500" (38.10mm)
Width1.375" (34.93mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise7W @ 70°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3°C/W @ 500 LFM
Thermal Resistance @ Natural10.4°C/W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)531102B00000G
Related Links531102, 531102B00000G Datasheet, Aavid Thermalloy Distributor
531102B00000G Details Description
Related parts for 531102B00000G
SENS PROX M12 8MM PNP-NC UNSHLD datasheet.pdf
CONN CONTACT 22AWG MTA 156 datasheet.pdf
CONTACT RECEPT 28-24AWG JFA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
KIT EVAL FIBER OPTIC 1.25GBD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 15-28VIN 12V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 390K OHM 1506 datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220FPAB datasheet.pdf
M801 20C 20#20HD PIN PLUG OM datasheet.pdf
68UF 10V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf