Silicon Labs 531AC250M000DGR
531AC250M000DGR picture photo
Mfg. Part Number
531AC250M000DGR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 250.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
531AC250M000DGR.pdf
Availability of 531AC250M000DGR
QUANTITY
531AC250M000DGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 531AC250M000DGR
Internal Part NumberEIS-531AC250M000DGR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi531
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency250MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±7ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)121mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)75mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)531AC250M000DGR
Related Links531AC25, 531AC250M000DGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
531AC250M000DGR Details Description
Related parts for 531AC250M000DGR
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 910 OHM 2% AXL datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM-2M PREWIRED datasheet.pdf
GREEN LED PNP PREWIRE PTUNE datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 1.35 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 5W T18 datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf