Silicon Labs 531EC148M500DG
531EC148M500DG picture photo
Mfg. Part Number
531EC148M500DG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 148.5MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
531EC148M500DG.pdf
Availability of 531EC148M500DG
QUANTITY
531EC148M500DG Order Process
Ship out your order
Specifications of 531EC148M500DG
Internal Part NumberEIS-531EC148M500DG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi531
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency148.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±7ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)121mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)75mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)531EC148M500DG
Related Links531EC14, 531EC148M500DG Datasheet, Silicon Labs Distributor
531EC148M500DG Details Description
Related parts for 531EC148M500DG
IC COMPARATOR TTL SNGL HS SC70-6 datasheet.pdf
IC DAC OCTAL SER 8BIT R/R 24SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN PIN THREAD MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf