Silicon Labs 531EC148M500DGR
531EC148M500DGR picture photo
Mfg. Part Number
531EC148M500DGR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 148.5MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
531EC148M500DGR.pdf
Availability of 531EC148M500DGR
QUANTITY
531EC148M500DGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 531EC148M500DGR
Internal Part NumberEIS-531EC148M500DGR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi531
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency148.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±7ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)121mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)75mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)531EC148M500DGR
Related Links531EC14, 531EC148M500DGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
531EC148M500DGR Details Description
Related parts for 531EC148M500DGR
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FIFO 524X18 5NS 240BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
ELBOW WIREWAY RT ANG 6X6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
22+22 DIL MALE HORIZ LATCH CON datasheet.pdf
SGE-225-2-1880 02700C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC INVERTER UNBUFFERED 6XSON datasheet.pdf
CONN DSUB HOUSING datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf