Vishay Spectrol 533B1202JC
533B1202JC picture photo
Mfg. Part Number
533B1202JC
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 2K OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
533B1202JC.pdf
Availability of 533B1202JC
QUANTITY
533B1202JC Order Process
Ship out your order
Specifications of 533B1202JC
Internal Part NumberEIS-533B1202JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductModel 533, 534, and 535 7/8" (22 mm) Multiturn Wirewound Potentiometer
PCN Part NumberSF-140-2014-Rev-0 17/Apr/2014
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series533
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient20ppm/°C
Number of Turns3
Rotation1080°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)533B1202JC
Related Links533B1, 533B1202JC Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
533B1202JC Details Description
Related parts for 533B1202JC
RES SMD 62K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 143MHZ 90BGA datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 100W datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 165 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 130MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf