Visual Communications Company, LLC 5360F1LC
5360F1LC picture photo
Mfg. Part Number
5360F1LC
Manufacturer
Product Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Brief Description
LED T-1 QUAD RED 635NM RA ASSY
Datasheet Download
5360F1LC.pdf
Availability of 5360F1LC
QUANTITY
5360F1LC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5360F1LC
Internal Part NumberEIS-5360F1LC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Series5360F
PackagingBulk
ColorRed (x 4)
Wavelength - Peak635nm
Configuration4 Wide
Current7mA
Millicandela Rating2.5mcd
Viewing Angle-
Lens TypeDiffused, Tinted
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm, T-1
Voltage Rating1.8V
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5360F1LC
Related Links5360, 5360F1LC Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
5360F1LC Details Description
Related parts for 5360F1LC
CONN EDGECARD 100POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf