| Internal Part Number | EIS-5360F5-5V | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs | |
| Series | 5360F | |
| Packaging | Bulk | |
| Color | Green (x 4) | |
| Wavelength - Peak | 565nm | |
| Configuration | 4 Wide | |
| Current | 15mA | |
| Millicandela Rating | 8mcd | |
| Viewing Angle | - | |
| Lens Type | Diffused, Tinted | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 3mm, T-1 | |
| Voltage Rating | 5V | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 5360F5-5V | |
| Related Links | 5360, 5360F5-5V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor | |
 | 4652-24-2 | MINIGRABBER/MINIGATOR 24" RED | datasheet.pdf | |