FFF 53610-G10-4
53610-G10-4 picture photo
Mfg. Part Number
53610-G10-4
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
EJC LTC.10" SHD HD.100"VER 30GLD
Datasheet Download
53610-G10-4.pdf
Availability of 53610-G10-4
QUANTITY
53610-G10-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 53610-G10-4
Internal Part NumberEIS-53610-G10-4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53610-G10-4
Related Links53610, 53610-G10-4 Datasheet, FFF Distributor
53610-G10-4 Details Description
Related parts for 53610-G10-4
IC VOICE REC/PLAY 60-SEC 28-DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFF 11OUT 200MHZ 52LQFP datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DGTL POT 1CH 100K 10MSOP datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA OMNI FOR 802.11 datasheet.pdf
RES 11.8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf