FFF 53611-G50-4
53611-G50-4 picture photo
Mfg. Part Number
53611-G50-4
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 30GLD
Datasheet Download
53611-G50-4.pdf
Availability of 53611-G50-4
QUANTITY
53611-G50-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 53611-G50-4
Internal Part NumberEIS-53611-G50-4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53611-G50-4
Related Links53611, 53611-G50-4 Datasheet, FFF Distributor
53611-G50-4 Details Description
Related parts for 53611-G50-4
CIR BRKR 16A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 600MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE CAT6E 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 122MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf