Honeywell Sensing and Productivity Solutions 53C1100K
53C1100K picture photo
Mfg. Part Number
53C1100K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
53C1100K.pdf
Availability of 53C1100K
QUANTITY
53C1100K Order Process
Ship out your order
Specifications of 53C1100K
Internal Part NumberEIS-53C1100K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series53C
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length2.000" (50.80mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53C1100K
Related Links53C1, 53C1100K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
53C1100K Details Description
Related parts for 53C1100K
IC EEPROM 64KBIT 120NS 28DIP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 18POS VERT 15AU datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
CABLE USB2.0 MINI PLUG-A PLUG 1M datasheet.pdf
IC MCU ARM7 512KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE E VERT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 9.35NS 332CABGA datasheet.pdf
LIMIT SWITCH HEAVY DUTY datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HU STRND 28AWG VIOLET 25K' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf