Honeywell Sensing and Productivity Solutions 53C11MEGZ
53C11MEGZ picture photo
Mfg. Part Number
53C11MEGZ
Brief Description
POT 1M OHM 2W PLASTIC LOG
Datasheet Download
53C11MEGZ.pdf
Availability of 53C11MEGZ
QUANTITY
53C11MEGZ Order Process
Ship out your order
Specifications of 53C11MEGZ
Internal Part NumberEIS-53C11MEGZ
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Actuator TypeRound
Actuator Length2.000" (50.80mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53C11MEGZ
Related Links53C1, 53C11MEGZ Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
53C11MEGZ Details Description
Related parts for 53C11MEGZ
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 130A SOT-227 datasheet.pdf
RES SMD 500K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SRAM NONVOLATILE CNTRLR 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FOR/OFF/REV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 10.16MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf