Honeywell Sensing and Productivity Solutions 53C12500
53C12500 picture photo
Mfg. Part Number
53C12500
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 2.5K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
53C12500.pdf
Availability of 53C12500
QUANTITY
53C12500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 53C12500
Internal Part NumberEIS-53C12500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series53C
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length2.000" (50.80mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53C12500
Related Links53C1, 53C12500 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
53C12500 Details Description
Related parts for 53C12500
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 170V 250A TO-220 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 8-1AWG BLK 48" datasheet.pdf
CBLE RJ45 CAT5E W/BOOT 10' WHT datasheet.pdf
UNICARD SHEET PLASTIC LABELS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .156" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
470UF 400V 40X50MM 85C 12000H datasheet.pdf