Vishay/Sprague 53D102G050GE6
53D102G050GE6 picture photo
Mfg. Part Number
53D102G050GE6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
1000UF 50V 19.3X29 85C AXI
Datasheet Download
53D102G050GE6.pdf
Availability of 53D102G050GE6
QUANTITY
53D102G050GE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 53D102G050GE6
Internal Part NumberEIS-53D102G050GE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53D102G050GE6
Related Links53D102, 53D102G050GE6 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
53D102G050GE6 Details Description
Related parts for 53D102G050GE6
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 22V 1KA DISC 16MM datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP CER 6200PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CRYPTOMEM COMPAN 8SOIC UNLCK BLK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 180X90MM 115VAC datasheet.pdf
BOX RECP 120 POS C/E datasheet.pdf