Grayhill, Inc. 53HS15-03-2-11N
53HS15-03-2-11N picture photo
Mfg. Part Number
53HS15-03-2-11N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DP-11POS NON SHORT
Datasheet Download
53HS15-03-2-11N.pdf
Availability of 53HS15-03-2-11N
QUANTITY
53HS15-03-2-11N Order Process
Ship out your order
Specifications of 53HS15-03-2-11N
Internal Part NumberEIS-53HS15-03-2-11N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series53
Number of Positions11
Index StopsFixed
Number of Decks3
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP11T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Angle of Throw15°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel40.18mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque20 ~ 80 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53HS15-03-2-11N
Related Links53HS15-, 53HS15-03-2-11N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
53HS15-03-2-11N Details Description
Related parts for 53HS15-03-2-11N
RES ARRAY 4 RES 820K OHM 2012 datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 49.152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf