FFF 54101-G1000LF
54101-G1000LF picture photo
Mfg. Part Number
54101-G1000LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
0.100" HDR TH
Datasheet Download
54101-G1000LF.pdf
Availability of 54101-G1000LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
54101-G1000LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54101-G1000LF
Internal Part NumberEIS-54101-G1000LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36000, Cuttable
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54101-G1000LF
Related Links54101-, 54101-G1000LF Datasheet, FFF Distributor
54101-G1000LF Details Description
Related parts for 54101-G1000LF
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
60 PPR 0.375 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CONN D-SUB STACKED F/F 37POS R/A datasheet.pdf