FFF 54101-T08-03
54101-T08-03 picture photo
Mfg. Part Number
54101-T08-03
Brief Description
BERGSTIK 0.100 TH HEADER
Datasheet Download
54101-T08-03.pdf
Availability of 54101-T08-03
QUANTITY
54101-T08-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of 54101-T08-03
Internal Part NumberEIS-54101-T08-03
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54101-T08-03
Related Links54101-, 54101-T08-03 Datasheet, FFF Distributor
54101-T08-03 Details Description
Related parts for 54101-T08-03
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFFER DDR 13-26BIT 64-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL YLW,RED datasheet.pdf
SOCKET RELAY PCB FOR 4P SF datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
RES 309 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf