FFF 54112-110082250LF
54112-110082250LF picture photo
Mfg. Part Number
54112-110082250LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER BERGSTIK STR
Datasheet Download
54112-110082250LF.pdf
Availability of 54112-110082250LF
QUANTITY
54112-110082250LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54112-110082250LF
Internal Part NumberEIS-54112-110082250LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions8
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.125" (28.58mm)
Length - Post (Mating)0.145" (3.67mm)
Length - Stack Height0.886" (22.50mm)
Length - Tail0.095" (2.41mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54112-110082250LF
Related Links54112-11, 54112-110082250LF Datasheet, FFF Distributor
54112-110082250LF Details Description
Related parts for 54112-110082250LF
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
JUNCTION BOX PLSTC 3.23"LX3.15"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
OSC TCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 610MA 340 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
PUNCH 108-100-2P-002 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf