FFF 54121-408140950LF
54121-408140950LF picture photo
Mfg. Part Number
54121-408140950LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER BERGSTIK STR
Datasheet Download
54121-408140950LF.pdf
Availability of 54121-408140950LF
QUANTITY
54121-408140950LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54121-408140950LF
Internal Part NumberEIS-54121-408140950LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBergstik Design 03/Mar/2014
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions14
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.925" (23.50mm)
Length - Post (Mating)0.431" (10.95mm)
Length - Stack Height0.374" (9.50mm)
Length - Tail0.120" (3.05mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating)78.7µin (2.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54121-408140950LF
Related Links54121-40, 54121-408140950LF Datasheet, FFF Distributor
54121-408140950LF Details Description
Related parts for 54121-408140950LF
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/16" datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 12A 250V datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 56K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 34 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
PC99AL SCR 93X50X0.1MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
LOCATOR MINI EJECTOR datasheet.pdf
KIT, BTLI, 4 TON, EU datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf