FFF 54122-409161800LF
54122-409161800LF picture photo
Mfg. Part Number
54122-409161800LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER BERGSTIK STR
Datasheet Download
54122-409161800LF.pdf
Availability of 54122-409161800LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
54122-409161800LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54122-409161800LF
Internal Part NumberEIS-54122-409161800LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions16
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.025" (26.03mm)
Length - Post (Mating)0.196" (4.99mm)
Length - Stack Height0.709" (18.00mm)
Length - Tail0.120" (3.05mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating)78.7µin (2.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54122-409161800LF
Related Links54122-40, 54122-409161800LF Datasheet, FFF Distributor
54122-409161800LF Details Description
Related parts for 54122-409161800LF
OSC XO 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK 7.48"L X 4.33"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 500MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
CONN FPC TOP 22POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf