Grayhill, Inc. 54A-1BJ-1BC
54A-1BJ-1BC picture photo
Mfg. Part Number
54A-1BJ-1BC
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP10T/SP3T
Datasheet Download
54A-1BJ-1BC.pdf
Availability of 54A-1BJ-1BC
QUANTITY
54A-1BJ-1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of 54A-1BJ-1BC
Internal Part NumberEIS-54A-1BJ-1BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series54
Number of Positions10, 3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T, SP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcentric (3.17mm Dia, 6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel46.18mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54A-1BJ-1BC
Related Links54A-1, 54A-1BJ-1BC Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
54A-1BJ-1BC Details Description
Related parts for 54A-1BJ-1BC
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO220F-4 datasheet.pdf
IC CTRLR MULTIPHASE VRM10 32-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT PIN datasheet.pdf