Grayhill, Inc. 54UD30-01-2-AJN
54UD30-01-2-AJN picture photo
Mfg. Part Number
54UD30-01-2-AJN
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 1DECK 2POLE ADJ
Datasheet Download
54UD30-01-2-AJN.pdf
Availability of 54UD30-01-2-AJN
QUANTITY
54UD30-01-2-AJN Order Process
Ship out your order
Specifications of 54UD30-01-2-AJN
Internal Part NumberEIS-54UD30-01-2-AJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series54
Number of Positions2 ~ 6
Index StopsAdjustable
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP6T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcentric (3.17mm Dia, 6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel24.74mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54UD30-01-2-AJN
Related Links54UD30-, 54UD30-01-2-AJN Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
54UD30-01-2-AJN Details Description
Related parts for 54UD30-01-2-AJN
IC 10MHZ Z80 CMOS SIO/2 40-DIP datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG WHITE 100' datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf