FFF 55003-101002LF
55003-101002LF picture photo
Mfg. Part Number
55003-101002LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
METRAL 4000 SIGNAL HDR 5 STD
Datasheet Download
55003-101002LF.pdf
Availability of 55003-101002LF
QUANTITY
55003-101002LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 55003-101002LF
Internal Part NumberEIS-55003-101002LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationGXT Plating 19/Jun/2012
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetral® 4000
PackagingTube
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical30 Signal, 6 Ground
FeaturesShielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorNatural
Current Rating1A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55003-101002LF
Related Links55003-1, 55003-101002LF Datasheet, FFF Distributor
55003-101002LF Details Description
Related parts for 55003-101002LF
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64VQFP datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP POS HV 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 26POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.105" 3MM 2LD datasheet.pdf
VARISTOR 162V 1.2KA ENCASED datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf