FFF 55508-044LF
55508-044LF picture photo
Mfg. Part Number
55508-044LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
55508-044LF.pdf
Availability of 55508-044LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55508-044LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 55508-044LF
Internal Part NumberEIS-55508-044LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package390
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55508-044LF
Related Links55508, 55508-044LF Datasheet, FFF Distributor
55508-044LF Details Description
Related parts for 55508-044LF
RES SMD 6.04KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 30GLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT CONTACT 30-28AWG CRIMP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 6.1A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS 0.8MM SMD datasheet.pdf