FFF 55508-314LF
55508-314LF picture photo
Mfg. Part Number
55508-314LF
Brief Description
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
55508-314LF.pdf
Availability of 55508-314LF
QUANTITY
55508-314LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 55508-314LF
Internal Part NumberEIS-55508-314LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,260
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55508-314LF
Related Links55508, 55508-314LF Datasheet, FFF Distributor
55508-314LF Details Description
Related parts for 55508-314LF
ENHANCED SINGLE CELL LITHIUM-ION datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 30POS BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 14HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 60NS 8DIP datasheet.pdf
DGTL ISOLATOR 1KV 4CH I2C 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 12V 83MA OUT datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 200MA 300 MOHM datasheet.pdf