FFF 55510-012TRLF
55510-012TRLF picture photo
Mfg. Part Number
55510-012TRLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RECPT 12POS 2MM DL SMT
Datasheet Download
55510-012TRLF.pdf
Availability of 55510-012TRLF
QUANTITY
55510-012TRLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 55510-012TRLF
Internal Part NumberEIS-55510-012TRLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55510-012TRLF
Related Links55510-, 55510-012TRLF Datasheet, FFF Distributor
55510-012TRLF Details Description
Related parts for 55510-012TRLF
CONNECTOR RECEPT 24POS STR datasheet.pdf
SENSR OPTO TRANS 3.81MM REFL PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.7"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN SKT 2MM 8POS datasheet.pdf
Connector Socket 98 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 500MA SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf