TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0111-12-3
55A0111-12-3 picture photo
Mfg. Part Number
55A0111-12-3
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 12AWG ORANGE
Datasheet Download
55A0111-12-3.pdf
Availability of 55A0111-12-3
QUANTITY
55A0111-12-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0111-12-3
Internal Part NumberEIS-55A0111-12-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information216251-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge12 AWG
Conductor Strand37/28
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.103" (2.62mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorOrange
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0111-12-3
Related Links55A011, 55A0111-12-3 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0111-12-3 Details Description
Related parts for 55A0111-12-3
CONN RECEPT 16POS SOCKET SOLDER datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
040-3 MLC CAP HSG ASSY 20P datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 8SOIC datasheet.pdf
RESISTOR 10KOHM 11W 5% WIREWOUND datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf