TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0111-14-2
55A0111-14-2 picture photo
Mfg. Part Number
55A0111-14-2
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 14AWG RED
Datasheet Download
55A0111-14-2.pdf
Availability of 55A0111-14-2
QUANTITY
55A0111-14-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0111-14-2
Internal Part NumberEIS-55A0111-14-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information216017-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge14 AWG
Conductor Strand19/27
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.085" (2.16mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0111-14-2
Related Links55A011, 55A0111-14-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0111-14-2 Details Description
Related parts for 55A0111-14-2
RES SMD 221 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.13KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 2.5" H2O 3SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
HDR 10POS RA 2MM datasheet.pdf
LINE FILTER 6.2MH 1.0 IDC COIL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf