TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0111-22-94
55A0111-22-94 picture photo
Mfg. Part Number
55A0111-22-94
Brief Description
HOOK-UP STRND 22AWG WHT/YEL
Datasheet Download
55A0111-22-94.pdf
Availability of 55A0111-22-94
QUANTITY
55A0111-22-94 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0111-22-94
Internal Part NumberEIS-55A0111-22-94
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information216043-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package5,000
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand19/34
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.043" (1.09mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorWhite, Yellow Stripe
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0111-22-94
Related Links55A011, 55A0111-22-94 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0111-22-94 Details Description
Related parts for 55A0111-22-94
IC REG LDO 2.5V TO252 datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR60S/AE60G/CPC60S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CA 50 12F OFNP MPO datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf