TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0121-24-9/96
55A0121-24-9/96 picture photo
Mfg. Part Number
55A0121-24-9/96
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
MULTI-PAIR 2COND 24AWG
Datasheet Download
55A0121-24-9/96.pdf
Availability of 55A0121-24-9/96
QUANTITY
55A0121-24-9/96 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0121-24-9/96
Internal Part NumberEIS-55A0121-24-9/96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information316430-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter0.074" (1.88mm)
Shield Type-
Length2000' (609.76m)
Jacket Color-
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness-
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0121-24-9/96
55A0121-24-9/96 Details Description
Related parts for 55A0121-24-9/96
RES SMD 3K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 39.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR HEX LP 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC DO218AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 316 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ24 datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 2PVH 6COL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf