TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0131-26-9/93/96CS2275
55A0131-26-9/93/96CS2275 picture photo
Mfg. Part Number
55A0131-26-9/93/96CS2275
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 3COND 26AWG
Datasheet Download
55A0131-26-9/93/96CS2275.pdf
Availability of 55A0131-26-9/93/96CS2275
QUANTITY
55A0131-26-9/93/96CS2275 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0131-26-9/93/96CS2275
Internal Part NumberEIS-55A0131-26-9/93/96CS2275
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information204695-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors3
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter0.069" (1.75mm)
Shield Type-
Length-
Jacket Color-
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness-
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0131-26-9/93/96CS2275
55A0131-26-9/93/96CS2275 Details Description
Related parts for 55A0131-26-9/93/96CS2275
RES SMD 30K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PB 4.63V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 28A PPAK SO-8 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
FZ3 HIGRD/SPD BOXCTRL 4-CAMNPN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W SMBJ datasheet.pdf