TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0811-20-2
55A0811-20-2 picture photo
Mfg. Part Number
55A0811-20-2
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG RED
Datasheet Download
55A0811-20-2.pdf
Availability of 55A0811-20-2
QUANTITY
55A0811-20-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0811-20-2
Internal Part NumberEIS-55A0811-20-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information218016-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package5,000
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0811
Cable TypeHook-Up, Dual Wall
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.050" (1.27mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.004" (0.11mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0811-20-2
Related Links55A081, 55A0811-20-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0811-20-2 Details Description
Related parts for 55A0811-20-2
RELAY REED SPST 3A 24V datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL W/AMP 24DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220F-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2812 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf