TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0811-20-9
55A0811-20-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A0811-20-9
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE
Datasheet Download
55A0811-20-9.pdf
Availability of 55A0811-20-9
QUANTITY
55A0811-20-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0811-20-9
Internal Part NumberEIS-55A0811-20-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information218014-010 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0811
Cable TypeHook-Up, Dual Wall
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.050" (1.27mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.004" (0.11mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0811-20-9
Related Links55A081, 55A0811-20-9 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0811-20-9 Details Description
Related parts for 55A0811-20-9
CABINET ALUMINUM 8.69"L X 9.93"W datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf