TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0811-24-3
55A0811-24-3 picture photo
Mfg. Part Number
55A0811-24-3
Brief Description
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE
Datasheet Download
55A0811-24-3.pdf
Availability of 55A0811-24-3
QUANTITY
55A0811-24-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0811-24-3
Internal Part NumberEIS-55A0811-24-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information218180-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package5,000
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0811
Cable TypeHook-Up, Dual Wall
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand19/36
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.037" (0.94mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.004" (0.11mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorOrange
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0811-24-3
Related Links55A081, 55A0811-24-3 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0811-24-3 Details Description
Related parts for 55A0811-24-3
BATTERY PACK 3.6V 800 MAH NICAD datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.01A 120 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AC datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TELE DENSITY 39 DUAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf