TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0812-22-3
55A0812-22-3 picture photo
Mfg. Part Number
55A0812-22-3
Brief Description
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE
Datasheet Download
55A0812-22-3.pdf
Availability of 55A0812-22-3
QUANTITY
55A0812-22-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0812-22-3
Internal Part NumberEIS-55A0812-22-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information007237-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package5,000
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0812
Cable TypeHook-Up, Dual Wall
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand19/34
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.043" (1.09mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Jacket ColorOrange
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0812-22-3
Related Links55A081, 55A0812-22-3 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0812-22-3 Details Description
Related parts for 55A0812-22-3
RES 820K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 4POS datasheet.pdf
SWITCH CABLE 4PST UL CSA 600V datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A SOLDER datasheet.pdf