TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1111-20-6-6
55A1111-20-6-6 picture photo
Mfg. Part Number
55A1111-20-6-6
Brief Description
CBL 1COND 20AWG 600V BLUE SHLD
Datasheet Download
55A1111-20-6-6.pdf
Availability of 55A1111-20-6-6
QUANTITY
55A1111-20-6-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1111-20-6-6
Internal Part NumberEIS-55A1111-20-6-6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information331033-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1111
Cable TypeHook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.084" (2.13mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorBlue
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1111-20-6-6
Related Links55A1111, 55A1111-20-6-6 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A1111-20-6-6 Details Description
Related parts for 55A1111-20-6-6
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER .156 VERT 11POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC USB SERIAL FULL UART 20SSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 111MA 1W datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOP datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 0.1% 3W 3637 datasheet.pdf