TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1121-18-0/9-9
55A1121-18-0/9-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A1121-18-0/9-9
Brief Description
MULTI-PAIR 2COND 18AWG
Datasheet Download
55A1121-18-0/9-9.pdf
Availability of 55A1121-18-0/9-9
QUANTITY
55A1121-18-0/9-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1121-18-0/9-9
Internal Part NumberEIS-55A1121-18-0/9-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information316255-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1,000
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.155" (3.94mm)
Shield TypeBraid
Length-
Jacket Color-
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1121-18-0/9-9
55A1121-18-0/9-9 Details Description
Related parts for 55A1121-18-0/9-9
WASHER INSULATED POLARIZING RED datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 10POS FMALE datasheet.pdf
TRIAC 800V 16A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 536 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 58MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 5A 3WDFN datasheet.pdf