TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1121-22-9/96-3CS2275
55A1121-22-9/96-3CS2275 picture photo
Mfg. Part Number
55A1121-22-9/96-3CS2275
Brief Description
MULTI-PAIR 2COND 22AWG ORG SHLD
Datasheet Download
55A1121-22-9/96-3CS2275.pdf
Availability of 55A1121-22-9/96-3CS2275
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55A1121-22-9/96-3CS2275 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1121-22-9/96-3CS2275
Internal Part NumberEIS-55A1121-22-9/96-3CS2275
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.119" (3.02mm)
Shield TypeBraid
Length-
Jacket ColorOrange
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1121-22-9/96-3CS2275
55A1121-22-9/96-3CS2275 Details Description
Related parts for 55A1121-22-9/96-3CS2275
IC VIDEO SWITCH SPDT 8MSOP datasheet.pdf
IC 12BIT 200KSPS ADC S/O 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R SMD datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 3PORT 324-FCBGA datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN RAIL MOUNTING CLIP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR V/PEGS V-2 /DH 20 datasheet.pdf
250 FASTIN-ON REC datasheet.pdf
D38999/20WJ35BN W/ PC CON datasheet.pdf
680UF 63V 12,5X25 datasheet.pdf