TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1122-22-9/96-3CS2275
55A1122-22-9/96-3CS2275 picture photo
Mfg. Part Number
55A1122-22-9/96-3CS2275
Brief Description
MULTI-PAIR 2COND 22AWG ORG SHLD
Datasheet Download
55A1122-22-9/96-3CS2275.pdf
Availability of 55A1122-22-9/96-3CS2275
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55A1122-22-9/96-3CS2275 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1122-22-9/96-3CS2275
Internal Part NumberEIS-55A1122-22-9/96-3CS2275
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand19/34
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.119" (3.02mm)
Shield TypeBraid
Length-
Jacket ColorOrange
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Silver Coated
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1122-22-9/96-3CS2275
55A1122-22-9/96-3CS2275 Details Description
Related parts for 55A1122-22-9/96-3CS2275
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 10-DFN datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 24POS 3A datasheet.pdf
ANT WHIP WB 1/4 132-165MHZ CHROM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf