TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1123-16-0/2-9
55A1123-16-0/2-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A1123-16-0/2-9
Brief Description
MULTI-PAIR 2COND 16AWG WHT SHLD
Datasheet Download
55A1123-16-0/2-9.pdf
Availability of 55A1123-16-0/2-9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55A1123-16-0/2-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1123-16-0/2-9
Internal Part NumberEIS-55A1123-16-0/2-9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Nickel Coated
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.171" (4.34mm)
Shield TypeBraid
Length-
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Nickel Coated
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1123-16-0/2-9
55A1123-16-0/2-9 Details Description
Related parts for 55A1123-16-0/2-9
SENSOR DIST MEAS 40-300CM ANLG datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 820K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC VREF GND REF 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
SW R/A RGHT BND SPDT SNAP 30V datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC PWR MGMT/PROT PMBUS 24WQFN datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W +/-24V 21MA OUT datasheet.pdf