TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1131-24-0/2/9-9
55A1131-24-0/2/9-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A1131-24-0/2/9-9
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 3COND 24AWG WHITE SHLD
Datasheet Download
55A1131-24-0/2/9-9.pdf
Availability of 55A1131-24-0/2/9-9
QUANTITY
55A1131-24-0/2/9-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1131-24-0/2/9-9
Internal Part NumberEIS-55A1131-24-0/2/9-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information316040-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package2,000
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors3
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.113" (2.87mm)
Shield TypeBraid
Length-
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1131-24-0/2/9-9
55A1131-24-0/2/9-9 Details Description
Related parts for 55A1131-24-0/2/9-9
CONN HEADER 50POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/BLUE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K SPI 8DFN datasheet.pdf
64P.IEC-C FEM.CONN. datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf