TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1131-24-2/6/9-9
55A1131-24-2/6/9-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A1131-24-2/6/9-9
Brief Description
CABLE 3COND 24AWG WHITE SHLD
Datasheet Download
55A1131-24-2/6/9-9.pdf
Availability of 55A1131-24-2/6/9-9
QUANTITY
55A1131-24-2/6/9-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1131-24-2/6/9-9
Internal Part NumberEIS-55A1131-24-2/6/9-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information316125-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors3
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.113" (2.87mm)
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1131-24-2/6/9-9
55A1131-24-2/6/9-9 Details Description
Related parts for 55A1131-24-2/6/9-9
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SSR GN3 3-PHASE 25A 18-36VAC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 320W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 5.2"LX11.81"W datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 15K OHM 0606 datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf