TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1141-16-MSL4-9CS2275
55A1141-16-MSL4-9CS2275 picture photo
Mfg. Part Number
55A1141-16-MSL4-9CS2275
Brief Description
CABLE 4COND 16AWG WHITE SHLD
Datasheet Download
55A1141-16-MSL4-9CS2275.pdf
Availability of 55A1141-16-MSL4-9CS2275
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55A1141-16-MSL4-9CS2275 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1141-16-MSL4-9CS2275
Internal Part NumberEIS-55A1141-16-MSL4-9CS2275
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.200" (5.08mm)
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1141-16-MSL4-9CS2275
55A1141-16-MSL4-9CS2275 Details Description
Related parts for 55A1141-16-MSL4-9CS2275
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN DB44 MALE HD CRIMP Y-CHROM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 108MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
MODULE DIODE 1000V 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf