TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1141-22-0/2/5/9-9
55A1141-22-0/2/5/9-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A1141-22-0/2/5/9-9
Brief Description
CABLE 4COND 22AWG WHITE SHLD
Datasheet Download
55A1141-22-0/2/5/9-9.pdf
Availability of 55A1141-22-0/2/5/9-9
QUANTITY
55A1141-22-0/2/5/9-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1141-22-0/2/5/9-9
Internal Part NumberEIS-55A1141-22-0/2/5/9-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information729427-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.137" (3.48mm)
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1141-22-0/2/5/9-9
55A1141-22-0/2/5/9-9 Details Description
Related parts for 55A1141-22-0/2/5/9-9
REG SW 1.5V 14A VERT 12SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO35 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V 10% BP 1812 datasheet.pdf
RES 198 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 8A TO220F datasheet.pdf