TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1811-20-9-9CS2275
55A1811-20-9-9CS2275 picture photo
Mfg. Part Number
55A1811-20-9-9CS2275
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
CBL 1COND 20AWG 600V WHITE SHLD
Datasheet Download
55A1811-20-9-9CS2275.pdf
Availability of 55A1811-20-9-9CS2275
QUANTITY
55A1811-20-9-9CS2275 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1811-20-9-9CS2275
Internal Part NumberEIS-55A1811-20-9-9CS2275
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information913237-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1811
Cable TypeHook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.084" (2.13mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1811-20-9-9CS2275
55A1811-20-9-9CS2275 Details Description
Related parts for 55A1811-20-9-9CS2275
POT 5K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 10POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 432K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 126MA 8.5 OHM TH datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf