TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1841-24-0/2/5/9-3
55A1841-24-0/2/5/9-3 picture photo
Mfg. Part Number
55A1841-24-0/2/5/9-3
Brief Description
CABLE 4COND 24AWG ORANGE SHLD
Datasheet Download
55A1841-24-0/2/5/9-3.pdf
Availability of 55A1841-24-0/2/5/9-3
QUANTITY
55A1841-24-0/2/5/9-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1841-24-0/2/5/9-3
Internal Part NumberEIS-55A1841-24-0/2/5/9-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information392611-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.142" (3.61mm)
Shield TypeBraid
Length-
Jacket ColorOrange
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1841-24-0/2/5/9-3
55A1841-24-0/2/5/9-3 Details Description
Related parts for 55A1841-24-0/2/5/9-3
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 18POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 25VC SC75 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf