TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7586-16-96/966-9CS2768
55A7586-16-96/966-9CS2768 picture photo
Mfg. Part Number
55A7586-16-96/966-9CS2768
Brief Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Datasheet Download
55A7586-16-96/966-9CS2768.pdf
Availability of 55A7586-16-96/966-9CS2768
QUANTITY
55A7586-16-96/966-9CS2768 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A7586-16-96/966-9CS2768
Internal Part NumberEIS-55A7586-16-96/966-9CS2768
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A7586-16-96/966-9CS2768
55A7586-16-96/966-9CS2768 Details Description
Related parts for 55A7586-16-96/966-9CS2768
SCR SENS GATE 600V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS SMD NOT POLARIZED datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC 2420 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 1000W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 500mA Lighting 8-VSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf