ON Semiconductor 55GN01FA-TL-H
55GN01FA-TL-H picture photo
Mfg. Part Number
55GN01FA-TL-H
Manufacturer
Product Category
RF Transistors (BJT)
Brief Description
TRANS NPN BIPO 70MA 10V SSFP
Datasheet Download
55GN01FA-TL-H.pdf
Availability of 55GN01FA-TL-H
QUANTITY
55GN01FA-TL-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 55GN01FA-TL-H
Internal Part NumberEIS-55GN01FA-TL-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF Transistors (BJT)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)10V
Frequency - Transition4.5GHz ~ 5.5GHz
Noise Figure (dB Typ @ f)1.9dB @ 1GHz
Gain11dB ~ 19dB @ 1GHz ~ 400MHz
Power - Max250mW
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce100 @ 10mA, 5V
Current - Collector (Ic) (Max)70mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-81
Supplier Device Package3-SSFP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55GN01FA-TL-H
Related Links55GN01, 55GN01FA-TL-H Datasheet, ON Semiconductor Distributor
55GN01FA-TL-H Details Description
Related parts for 55GN01FA-TL-H
TRIMMER 200 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC POS. FLOATING HOT SWAP 16-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CABLE I/O BACKPLANE-BACKPLANE .7 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CHISEL BENT 30 1.5MM datasheet.pdf
HDM 5EMPO110F180FK datasheet.pdf
CONNECTION SLEEVE datasheet.pdf
LJT 10C 10#20 PIN WALL RECP datasheet.pdf
5500UF 25V 35X79 85C ST datasheet.pdf