| Internal Part Number | EIS-5600F1LC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs | |
| Series | 5600F | |
| Packaging | Bulk | |
| Color | Red | |
| Wavelength - Peak | 635nm | |
| Configuration | Single | |
| Current | 7mA | |
| Millicandela Rating | 2.5mcd | |
| Viewing Angle | - | |
| Lens Type | Diffused, Tinted | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 3mm, T-1 | |
| Voltage Rating | 1.8V | |